MADRİD GEZİ NOTLARI

Madrid bizim için sürpriz çıkan bir tatil oldu. Türk Hava Yolları’nın internetten sitesinde promosyon bilet bölümünü düzenli olarak takip ettiğimiz için güzel bir fiyata Madrid bileti yakaladık: 2 kişi gidiş- dönüş: 1.222 TL. Madrid’te yaşayan arkadaşlarımız olduğu için konaklama ücreti ödemedik. Bu da bize ayrı bir bonus oldu.

Madrid Barajas Havaalanına bizim kalacağımız ev sadece 5 dk olduğu için biz taksi ile gittik. Ama çok güzel, çok geniş  metro ağları var. Madrid’te her yere metro ile gitmek mümkün. Havaalanının içinde 15 dklık yürüme mesafesi ile metroya ulaşabilir ve gitmek istediğiniz yere metro ile kolaylıkla gidebilirsiniz. Fakat tek sorun Barajas havaalanının çok büyük olması ve dört tane terminalden oluşması.(T1,T2,T3,T4) Açıkcası hepsinden şehre ulaşım aynı kolaylıkta değil. Özellikle T4 bayağı uzak.Ama hepsinden şehre ulaşım mümkün. T1,T2 ve T3 terminallerinden L8 metro hattı ile gideceğiniz yere kolayca ulaşabilirsiniz.. Ama T4 terminalinden ya ücretsiz servisleri kullanmanız ya da kendi metro sistemlerini kullanmanız lazım. Ama THY ve Pegasus çoğunlukla T1 terminalini kullanıyor 🙂 Taksi alternatifini en sona bırakın.Çünkü havalaanından şehre ulaşım 35-40 euro civarında 🙂 Ucuzagezelim’e aykırı 🙂

RETİRO PARK

İlk olarak Madrid’in akciğerleri olan Retiro Park ile başlayalım.

Avrupa’nın hemen hemen her şehrinde olan şehir parklarından Madrid’te de var. Londra’da ki Hyde Park ile aynı büyüklükte. Avrupa gezilerimizde en çok iç geçirdiğimiz durum bu şahane parklar. Kendi ülkemizde de olması en çok istediğimiz. Bu parkta yürüyüş yapmak,bisiklete binmek,tekne turu yapmak en önemlisi de temiz hava almak yapabileceğiniz şeylerden bir kaçı. Ayrıca bu şehir parkı tam bir tarih kokuyor. Şehrin tam ortasında olan parka ulaşım çok kolay.

 • Retiro Park, 1.4 km karelik alana kurulmuştur.
 • 1.500 adet ağaçtan oluşmaktadır. Bu sebeple Madrid’in akciğerleri olarak bilinir.
 • 19.yy’ın sonuna kadar Kraliyet ailesinin kullanımında olan bahçe daha sonra halka açılmış ve günümüzde ki halini almış.
 • Parkın tam ortasında El Estanque adında bir göl var ve tekne gezintileri için çok uygun. Yalnız çok sıra var 🙂 Alcala kapısı tarafından girerseniz göle çok fazla yürümeden ulaşabilirsiniz.
 • Gölün kenarındaki merdivenlerde oturup güneşin batışını izlemelisiniz. Biz en çok bundan keyif aldık.
 • Kristal Saray’ı mutlaka görmelisiniz.1887 de cam ve metalden yapılmış çok ilginç bir yapı. Şu an sanat galerisi olarak kullanılıyor.
 • XII. Alfonso tarafından İspanya halkına açılan Retiro Park’ta Alfonso’nun dev bir heykeli de var. Devasa heykeli mutlaka görün deriz.

PUERTA DEL SOL (GÜNEŞ KAPISI)

Meydanlar şehri Madrid’in en önemli meydanıdır. Tarihsel olarak Madrid’in sıfır noktası Puerta Del Sol’da yer alıyor. SOL metro durağı  tam olarak bu meydana çıkıyor. Özellikle hafta sonları hareketli olan bu meydan da şovlar,gösteriler hiç eksik olmuyor. Madrid’te otel veya hostel arayanlar bu meydana yakın olanlara bakabilirler.

 • Puerta Del Sol meydanını gezmeye mutlaka sıfır noktasını bularak başlamalısınız. ‘Kilometre Cero’  yazılı plakayı bulun ve Madrid’i kesfetmeye başlayın.
 • Bu meydan hem İspanyollar için hem de turistler için önemli.Yeni yıla bu meydanda geri sayımla giriyor İspanyollar. Protesto gösterileri yine bu meydanda oluyor. Turistlerde bu meydandan başlıyor genellikle Madrid gezisine.
 • Madrid sembollerinden biri olan çilek ağacından yeşillik yiyen ayı heykeli (El Oso y El Madrano) bu meydandadır ve önünde fotoğraf çektirmek için turistler kuyruğa girerler.
 • Yine Madrid’in sembollerinden olan Yılbaşı Saati de buradadır. İspanyollar, bu meydanda saatin önünde geri sayım yaparak yeni yıla giriyorlar.
 • Bizim bu meydanda ilgimizi çeken diğer bir olayda Tio Pepe reklam panosunun hikayesiydi. 1960 yılından itibaren bu meydanda duran dev reklam panosu Apple’ın binayı almasıyla kaldırılması istenmiş. İspanya halkı kabul etmemiş ve direniş göstermişler. Daha sonra panonun yeri değiştirilmiş ama yine meydana bakıyor yükseklerden 🙂

PLAZA DE TOROS

İspanyolların en büyük eğlencelerinden biri bildiğiniz gibi boğa güreşleridir. Oldukça tartışılan bu olay son yıllarda azalsada hala İspanya da çoğu kişi tarafından heyecanla beklenmektedir. Barcelonada kaldırılan boğa güreşlerinin zamanla tüm İspanya’da kaldırılacağı söyleniyor. Emevilerden kalma bir gelenek olarak bilinen boğa güreşleri Mart ayı ile birlikte İspanya da başlıyor.Boğa güreşlerinin yapıldığı alanlar Arena olarak adlandırılıyor ve bunların en önemlisi Plaza De Toros… Ventas Metro durağı ile ulaşım buraya çok kolay.

IMG_8420

 • Arena, Madrid’in Salamanca bölgesinde yer alıyor.
 • İspanya’nın en büyük boğa güreşi arenası Toros, 1931 yılında inşaa edilmiş.
 • Biz içeri girip keşif yapamadık. Gösteri dışında turistik gezi yasakmış. İçi epeyi büyük olacak ki 25.000 kişilik kapasiteye sahip. Madrid’te görülmeye değer yerler arasında.
 • Cordoba’da ki Kurtuba camiinden esinlenerek yapılmış. Mimarisi,kapı kemerleri Kurtuba camisinin aynısı.
 • Plazanın etrafında ünlü matadorların heykelleri var. Ben özellikle El Cordobes’i aradım ama maalesef yoktu 😦 Turist Ömer İspanya’da filmine konu olan matadoru görmek isterdim 🙂 Filmde Sadri Alışık rol gereği El Cordobeslerin ikincisini oynamıştı.

 

PLAZA MAYOR(BÜYÜK MEYDAN)

Türkçe anlamı Büyük Meydan olan Plaza Mayor Sol meydanı ile birlikte Madrid’in en önemli meydanıdır.Sol meydanına birkaç yüz metre uzaklıkta ki bu meydana Soldan sonra yürüyerek ulaşabilirsiniz. Açıkcası biz gezerken Sol Meydanından daha hareketli ve eglenceli bulduğumuz bu meydanda daha çok vakit geçirdik.

 •  Plaza Mayor’un en önemli özelliği tarihsel olarak İspanyollar için çok anlamlı olmasıdır.Tarih boyunca boğa güreşleri,idamlar,taç giyme törenleri bu meydanda yapılmıştır.
 • Plaza Mayor’un çevresi 237 tane balkon ve 3 katlı binalarla çevrilmiştir.İlk yapıldığında saray mensupları ve ileri gelenler için yapılan bu binalar suan halkın oturduğu binalar olmuştur. Duyduğumuza göre kiralar çok ama çok yüksekmiş buralarda 🙂
 • Meydanı çevreleyen binaların altında çok sayıda kafeler ve alışveriş dükkanları bulunmaktadır. Sosyalleşmek için oldukça uygun bir meydan. İspanyollar kahve içmeyi ve tapas yapmayı (ayaküstü atıştırmak) çok seviyorlar. Plaza Mayor tapas için oldukça uygun bir meydan.
 • Meydanın tam ortasında ki III. Philip heykelinin etrafından başlayan sovlar ve gösteriler gün boyu devam etmektedir.

PLAZA DE ESPANA

DCIM100MEDIADJI_0038.JPG

Madrid’de yer alan özel ve güzel meydanlardan biri de Plaza de Espana Meydanı’dır.  Franco’nun şehri güzelleştirme ve modernleştirme çabasının bir ürünü olan bu meydan iki ünlü caddenin kesişim yerinde yer almaktadır (Gran Via ve Princesa).

 • Plaza de Espana da bizim en çok hoşumuza giden zengin bitki topluluğu oldu. Gerçekten peyzajı çok güzel bu meydanın.
 • Bu meydan da ki Cervantes heykeli turistlerin çok ilgisini çekiyor. Ayrıca Cervantes’in İnebahtı Savaşında esir düşmesi ve Don Kişot’u İstanbul’da yazdığı söylentileri de bu meydanın ve heykelin bizim için olan önemini biraz daha arttırıyor.
 • Cervantes’in heykelinin karşısında bronzdan yapılma Don Kişot ve Sancho Panza heykelleri vardır. Mutlaka görmeli ve fotoğraf çektirmelisiniz.

GRAN VİA

Madrid hep meydan meydan diyenlere mükemmel bir yerden bahsedeceğiz 🙂  Tarihini kaybetmemiş tam bir alışveriş caddesi Gran Via… Bizde ki Bağdat caddesi ve Nişantaşı karışımı olan bir cadde gibi düşünelim burayı. Sol meydanından yukarı doğru devam eden sokaklardan yürürseniz Gran Via’ya çıkarsınız ve bu cadde Plaza Espana’ya kadar uzanır. Birçok ünlü markalar bu caddede olduğu gibi gene birçok kafe ve restoran da bu caddede bulunmaktadır.Ufak bir not tekstil Madrid’te bizden çok çok ucuz. Mutlaka değerlendirin deriz. Zara,Mango,H&M gibi markalar da alışveriş yaparsanız farkı göreceksiniz.Ayrıca tarihi yapısını kaybetmemiş bir çok yapıda bu caddede dikkatinizi çekecektir. Bu yapılardan en önemlisi TELEFONİCA binasıdır. Bu bina Avrupa’nın ilk gökdelenlerinden biridir. Dünyanın en büyük telekominikasyon firmaları arasında olan İspanyol Telefon Şirketi’nin (TELEFONİCA) binasıdır.

SANTİAGO BERNABEU

İspanya tam bir futbol ülkesi. Real Madrid-Barcelona çekişmesi dünya futbolunda hep en üstte konuşulan konudur. Madrid’e gelmişken bu şehrin en önemli takımının evini ziyaret etmemek olmazdı. Real Madrid’in stadının ismi Santiago Bernabeu… Aynı ismi taşıyan metro durağı ile gidebilirsiniz. Zaten metrodan çıkar çıkmaz stad karşınıza çıkıyor. Giriş ücreti 25 euro. Biz pazar günü gittik açıkçası beklemedik bilet almak için ve stada girmek için.  Bu stad yaklaşık 84000 kişi kapasiteli çok büyük ve çok anlamlı bir stad. Bir çok önemli maça ve organizasyona ev sahipliği yaptı. Girer girmez sizi uyarılarla stadın en üst noktasına çıkartıyorlar. Stadı tepeden kuş bakışı görmek açıkçası bu gezinin en çok hoşuma giden anı oldu. Daha sonra sırasıyla müze,tribünler,soyunma odaları,yedek kulübeleri,basın toplantı odası ve storesini gezerek bitiriyorsunuz.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s