EDİNBURGH GEZİ NOTLARI

 

Edinburgh adı ülkemizdeki seyahat severler için çok sık tercih edilmese de alternatif seyahat noktaları sevenler için keyif alınacak bir destinasyon. Şehir İskoçya’nın başkenti ve Glasgow’dan sonra ülkenin 2.büyük kenti.  (İskoçlar ve İngilizler edinbıroa şeklinde telaffuz ediyorlar)

Bizim İngiltere olarak adlandırdığımız ülke aslında içerisinde İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’yı da içeren Birleşik Krallık. Ülkenin tam adı The United Kingdom  of Great Britain and Northern Ireland, yani Türkçesi Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı. Kısaca Birleşik Krallık (United Kingdom) olarak adlandırılmakta. Hatta daha kısası UK( bildiğiniz gibi okunuşu yukey[Simge]) yada Türkçe kısaltması BK.

İskoçya’nın ülkemizde bilinirliğinin artmasında  90’lı yılların ortasında çekilen ve İskoç halk kahramanı William Wallace’ın hayatını beyaz perdeye taşıyan Braveheart filminin rolü büyük. Mel Gibson’ ın canlandırdığı Cesur yürek Wallace’ ın hikayesi tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de büyük ilgi uyandırmıştı. Tarihte aralarında büyük çekişme ve savaşlar olsa da 1707 yılında yapılan anlaşmayla iki ülke birleşme kararı aldı ve İskoçya içişlerinde serbest dış işlerinde Britanya Krallığına bağlı özerk bir ülke olarak günümüze kadar geldi. Son olarak 2014 yılında yapılan bağımsızlık referandumunda İskoçlar burun farkıyla Hayır dediler ve mevcut yönetim şekli değişmedi. Edinburgh İskoç Parlamentosuna ev sahipliği yapan bu özerk ülkenin başkenti.

Yaklaşık 500.000 kişilik bir nüfusa sahip şehir için ilk akla gelenler bol yeşillik, sakinlik, soğuk, öğrenci dostu, eğitimi seviyesi yüksek ve medeni insanların olduğu bir yer.

Benim vaktim yok özet bilgi lazım derseniz hemen alttaki linkten hızlandırılmış halini okuyabilirsiniz. Vakti olanlarla devam edelim biz.

_ASC5116

Detaylı Şehir ve Ulaşım Bilgileri 

2 gece 3 günlük bir zaman ayırdığım Edinburgh için tam kararında diyebilirim. Vaktiniz varsa 3 gece 4 gün de olabilir ama fazlasına gerek yok bence. İstanbul’ dan THY nin direk uçuşu var ve biletinizi erken alabilirseniz uygun fiyatlara gidebilirsiniz ( yaklaşık 200 euro  civarı). Türk Lirası olarak düşündüğünüzde kurun yükselmesiyle beraber fiyat çok ucuz gelmeyebilir ama bu parkurda THY segmentindeki bir havayolu için daha ucuzu pek mümkün değil maalesef. Tabi direk uçuş olmasının verdiği rahatlık ve zaman tasarrufu da cabası. Ama vakti olanlar için skyscanner veya benzeri uçuş platformlarından 1 aktarmayla 700 TL civarına bilet bulabilmek mümkün.

 

Edinburgh Havaalanına indiğinizde İskoçların İngilizlerin aksine sıcakkanlı ve yardımsever olduğunu hemen görebilirsiniz. Bunu sadece Havaalanında yaşadığım diyaloglardan değil 3 gün boyunca yaşadığım tecrübeye dayanarak söylüyorum. Her pasaport kontrolünde sorulan klasik sorulardan sonra kısa bir sürede havaalanından çıktım. Havaalanı şehir merkezi arası 15 km ve yaklaşık 30 dk lık bir otobüs yolculuğuyla ulaşmak mümkün. Terminal çıkışında hemen görebileceğiniz otobüs duraklarından Airlink 100 numaralı otobüslerle şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Mavi renkte olan bu çift katlı otobüsler hemen dikkatinizi çekecektir. Tek yön ücreti 4,5 pound olan bileti gidiş-dönüş almanız halinde 7,5 pound. Çocuklar için tek yön 2 pound, gidiş-dönüş 3 pound. Her halikarda havaalanına dönecekseniz gidiş-dönüş almak daha ekonomik. Tabi biletinizi dönüşe kadar iyi saklamanızda fayda var😊 Otobüsün son durağı North Bridge(yani Kuzey Köprüsü) gerçekten şehrin tam merkezi diyebilirim. Tren istasyonu, Princess Street ve Royal Mile caddelerinin tam ortasında yer alıyor.

Şehir içi ulaşımda metro yok. Küçük ve kompak bir şehir olduğu için çok ihtiyaç duyulmamış sanırım. Şehirde ulaşım tramvay ve otobüslerle sağlanıyor. Belediye otobüslerinde para geçiyor ve 1 kişi ücreti 2,6 pound ve parayı şoföre ödüyorsunuz. Ancak şoförler para üstü vermiyor bu yüzden ya tam para vereceksiniz ya da para üstünü gözden çıkaracaksanız. Daha kolay ve ekonomik yolu yok mu derseniz tabi ki var. Şehrin belli noktalarında satılan günlük kartlardan 7 pound karşılığı satın alabilirsiniz. 1 gün boyunca sınırsız olarak kullanabileceğiniz bu kartları ben North Bridge üzerindeki Turizm Ofisinden satın aldım.  Bizim kazı kazan kartlarına benzer bir mantığı olan kart üzerinde o aya ait 30-31 günlük bir takvim mevcut. Kullanacağınız günün tarihini kazıyarak o gün için kullanabiliyorsunuz. Eğer günde en az 3 kere otobüs kullanacaksanız günlük kart almak daha karlı. Ancak havaalanı – şehir merkezi arasındaki ulaşımı sağlayan otobüste ( Airlink 100 hattında ) bu kart geçerli değil. Eğer yürüme konusunda kendinize güveniyorsanız ve şehir merkezine yakın bir yerde otelde kalıyorsanız hiç otobüs kullanmadan da gezebilirsiniz. Şehir merkezi derken Princess Street, Royal Mile, Queen Street, South Bridge ve North Bridge caddelerinin olduğu bölgeleri düşünebilirsiniz.  Ben şanslıydım, orda yaşayan bir arkadaşımın evinde kaldım. Tabi şehrin biraz dışında olduğum için otobüsleri bolca kullandım ve günlük kart oldukça işime yaradı. Ama şehir merkezinde kalırsanız ihtiyaç olup olmayacağı biraz size bağlı

_ASC5110

Detaylı yapılacak ve görülecekler 

Ulaşım konusunu çözdüysek gelelim görülecek yapılacaklara😊 Öncelikle şehrin ilk görülmesi gereken yeri Edinburgh Kalesi. Şehre hakim bir tepeye inşa edilmiş kale şehirdeki en eski yapı. 17 pound karşılığı gezebileceğiniz kalenin içinde ulusal savaş müzesi, kraliyet sarayı, St.Margaret şapeli gibi yapılar mevcut. Ayrıca yüksek bir tepede olduğu için kalenin surlarından güzel bir şehir manzarasına sahip. Kalenin önünde başlayan yaklaşık 1,5 km boyunca devam eden cadde Royal Mile(kraliyet yolu) şehrin en turistik caddelerinde biri. Rahat rahat gezmek isterseniz kaleye 2-3 saat arası biz zaman ayırmanızı tavsiye ederim.

Kalenin dış giriş kapısının solunda Camera Obscura sağında ise Scoth Whiskey Experience görülecek diğer 2 nokta. Royal Mile ın hemen başlangıç noktasındaki bu iki yerden ben tercihimi Camera Obscura dan yana kullandım. Fotoğrafın tarihçesine meraklı olanlar Camera Obscuranın latince karanlık oda anlamına geldiğini fotoğrafın ve kameranın keşfindeki önemini bileceklerdir. Şaşı bak şaşır tarzı bir çok görsel iluzyonu barındıran müze hem yetişkinler için hem de çocuklar için oldukça ilgi çekici. Çocuklu ailelere özellikle tavsiye ediyorum. 6 katlı bir binadan oluşan müzede gezmeye teras kattan başlayarak sırayla aşağıya doğru iniyorsunuz. Yaklaşık 1 saatinizi alıyor.

Camera Obscuranın tam karşısında viskinin tarihçesini anlatan ve değişik viskilerin tadına bakabileceğiniz Whisky Experience var. Ben girmediğim için detay bilgi veremeyeceğim ama İskoç viskisine meraklıysanız ilginizi çekecektir.

_ASC5230

Viski Müzesi

Royal Mile denilen Kraliyet yolu caddesi yürümesi çok keyifli bir cadde. Bu cadde üzerinde yerel kıyafetleriyle gayda çalan( yada üfleyen demek mi gerekirdi bilemedim😊 ama ney değil ki bu,neyse😊) birçok sokak müzisyenine rastlayabilirsiniz.  Yine aynı cadde üzerinde görülmesi gereken bir başka önemli yapıda St. Giles Katedrali. Kalenin yaklaşık 700-800 m uzağında. Birçok dini yapı gibi girişi ücretsiz olan katedral yaklaşık 1000 yıllık. Katedrali hemen devamında ünlü İskoç iktisatçı ve filozof Adam Smith’ in heykeli var.

_ASC5249

St.Giles Katedrali – Royal Mile

_ASC5256

Royal Mile

Royal Mile’ dik olarak kesen George IV Bridge caddesi üzerinde The Elephant House adlı kafeyi göreceksiniz. Bu kafenin özelliği ne derseniz, Harry Potter kitabının yazarı J.K.Rowling hikayeyi burada kaleme almış. Bir nevi Harry Potter’ın doğum yeri diyebiliriz😊 Yine aynı caddesi üzerinde Greyfriars Boby adlı köpeğin heykeli mevcut. Bu köpeğin özelliği sahibine olan sadakati. Terrier cinsi olan bu köpek 1800 li yıllarda yaşamış ve sahibinin ölümünden sonra 14 yıl boyunca yani kendi ölümüne kadar mezarı başından ayrılmamış. Köpekler sadakatine sanırım en büyük örnek.

 

Bu caddenin sonunda bence mutlaka görülmesi gereken National Museumof Scotland yani İskoçya Ulusal Müzesi var. Hemen hatırlatayım tüm Britanyada müzeler ücretsiz. 3 katlı olan oldukça geniş bir alana yayılan müzede geçmişten günümüze bilim tarihine ait hem yerel hem global ne varsa sergileniyor. Ayrıca soğuk bir havada gittiyseniz biraz ısınmak, yağmurlu bir günde zamanı efektif kullanmak için müzeler gerçekten birebir😊 Kıtaların oluşumu ve ayrımından, hayvanların gelişimine, otomobil ve uçak yapımından, arkeolojiye, İskoçya kültüründen dünya kültürüne kadar ilginizi çekecek birçok eser ve konu hiç de sıkıcı olmayan bir şekilde basit, anlaşılır videolarla ve mini oyunlarla çok başarılı bir şekilde sergileniyor. Özellikle hayvanların olduğu bölümü yine çocuklu aileler için tavsiye ediyorum. Bana sorarsanız müzeden en çok aklımda kalansa 1996 yılında kopyalanan koyun Dolly nin bu müzede yer almasıydı. Tabi öldükten sonra içi doldurulmuş haliyle. Merak edenler için Dolly 2003 yılında ölmüş.

_ASC5479

Ulusal Müzenin içinden bir görünüm

Peki Royal Mile’ ın sonuna kadar gidelim mi derseniz yanıtım evet. Aslında gördüğünüz gibi Edinburgh’ta bir çok turistik yapı birbirine çok yakın. Caddenin sonunda İskoçya Parlamento Binası ve Holyrood Sarayı mevcut. Parlamento binasını bizim meclisle kıyaslayınca oldukça mütevazı duruyor. Ama mimari olarak orijinal ve güzel bir yapı. Bir bölümü müze gibi ziyaretçilere açık ve bilet alıp gezebiliyorsunuz. Ben vaktim olmadığım için gezemedim ama merak edenler için Pazar günü kapalı olduğunu hatırlatayım.

 

Yine aynı yer parlamentonun hemen karşısında yer alan Holyrood Sarayı kraliyet ailesine ait ve eğer aile mensupları sarayda değilse içerisini gezebiliyorsunuz. Ben gittiğimde kapalı olduğu için maalesef gezemedim ama dışarıdan peyzajı ve bahçesiyle birlikte tam bir ortaçağ şatosu izlenimi veriyor.

_ASC5555

Holyrood Sarayı

Sarayın olduğu bölge aynı zaman Holyrood park alanının başlangıcı oluyor. Şehrin en yüksek tepesi olaran Arthur’s Seat ya da Arthur tepesine bu bölgeden çıkabilirsiniz. Kuru bir havada rahat bir spor ayakkabıyla ve eğer bir sağlık sorununuz yoksa tepeye çıkmanızı kesinlikle tavsiye ederim. Normal bir yürüyüşle 45 dakika – 1 saat civarı sürebilir ama tepeye çıktığınızda göreceğiniz manzara buna değer. Hele gün batımını yakalayabilirseniz mükemmel olur.

_ASC5426

Princess Street

Bir diğer önemli cadde Princess Street, Royal Mile ile paralel bir cadde. Bu cadde üzerinde de Scott Anıtı, Princes Street parkı ve caddenin sonunda Calton Hill( Calton tepesi) ile National Monument (ulusal anıt) bulunuyor. Eğer Arthur’s Seat benim için çok yorucu ve zor olur diyorsanız Calton Tepesine mutlaka çıkın derim. Çok yüksek olmamasına rağmen manzarası, yeşil alanı ve ulusal anıtı ile güzel fotoğraf kareleri yakalamak mümkün.

_ASC5508IMG_9133.JPG

Calton Tepesi – Ulusal Anıt

Son olarak ben gidemedim ama Royal Botanic Garden (Kraliyet botanik bahçesi) görülmesi tavsiye edilen bir başka noktaydı. Orada tanıştığım bir İskoç milyonlarca bitki örneğinden oluşan bir bahçe düşün tam olarak bu demişti[Simge] Eğer çiçek, ağaç, bitki fotoğraflarına ve makro çekimlere meraklıysanız burada uzun sürece vakit geçireceğinizi tahmin ediyorum.

 

Yeme-İçme 

Peki Edinburgh’ta ne yenir ne içilir? Doğrusu adalıların pek bir mutfak kültürü olduğu söylenemez. Fish and chips dışında onlara özgü bir yiyecekleri yok. Fish and Chips i şehrin hemen her yerindeki barlarda ve kafelerde bulmak mümkün.  Royal Mile üzerinde bulunan Cafe Vivo adlı yeri fiyat/performans olarak tavsiye ederim. Çok turistik olmayan yerel bir mekan. Fish and chips 9 pound.  Ayrıca kahvaltı menüsü de mevcut olup günün her saatine uygun yiyecek bulmak mümkün. Beklentinizi çok yüksek tutmazsanız Edinburgh ölçeğinde uygun fiyata karnınızı doyurabilirsiniz. Mutfakta yemeği hazırlayan ablanın daha sonradan Türk olduğunu öğrenince doğrusu çok şaşırmıştım. Türkler gerçekten her yerde 🙂

 

Starbucks kafeler Dünyanın bir çok yerinde olduğu gibi burada da mevcut. Royal Mile ın tam ortasında South Bridge caddesi ile kesiştiği bölgede 2 katlı bir Starbucks var. Hem yeri, hem ücretsiz wifi olması hem de istediğiniz kadar oturulabilmesi sayesinde güzel bir mola noktası bence.

Zincir restaurant sevenler içinse Edinburgh Hard Rock Cafe George Street’ te. Bu cadde Princess Street’in hemen paralelinde yine merkeze oldukça yakın diyebilirim.  Bunun dışında Princess Street üzerinde Nutella House adlı bir dükkan gördüm ki çikolata sevenler sanırım burayı boş geçmeyeceklerdir.

Eğer bütçenizi biraz daha yüksek tutarsanız Royal Mile üzerinde bir çok alternatif restaurant mevcut. Ama bölgeye öze bir mutfak kültürü olmadığı bence burada yemeğe çok fazla bütçe ayırmanıza gerek yok derim.

 

En uygun zaman 

Peki Edinburgh’ a ne zaman gidilir? Sonuçta Kuzeyde yer aldığı için ülkemize göre daha soğuk bir iklime sahip. Bu sebepten kışı ülkemize göre daha çok daha soğuk. Ayrıca kış aylarında havanın çok erken karardığını da hesaba katmak gerekiyor. Yazları da bunaltıcı olmayan bir havada nispeten serin geçiyor. Ben Mayıs ayında gitmiştim ve gün içi 15 derecelerde geceleri ise 7-8 derecelere kadar iniyordu. Ada iklimi olduğu için hangi mevsimde giderseniz gidin, yağmurluk ve şemsiyeniz yanınızda olsun. Ağustos ayında Fringe Festivali  adlı kültür ve sanat festivali düzenlendiği için bu ay otel fiyatları oldukça yüksek. Gerçi Edinburgh’ un en güzel zamanının festival zamanı olduğu söyleniyor. Ama kısıtlı bir bütçe ile gidiyorsanız Ağustos ayını tercih etmeyin derim.

Alışveriş 

Alışveriş konusunda maalesef fiyatlar çok uygun değil. Pound’ un TL karşısındaki ezici üstünlüğü burada daha iyi anlıyorsunuz[Simge] Ama klasik hatıra ve hediyelik eşyaların dışında ne alınır derseniz kaliteli İskoç kumaşlarından üretilen kasket bere, atkı ve şal diyebilirim. Özellikle kışlık kıyafet konusunda bir çok çeşit bulabileceğiniz dükkanlar Royal Mile üzerinde yer alıyor.

Bizdeki İskoç etek kavramının orjinalini burada görebilirsiniz. Ekose Fransızca da İskoçya demek. Bizdeki İskoç eteğe ekose dememizde buradan geliyor. Bilenler bilir ama İskoç erkeklerinin giydiği eteğe Kilt deniyor. Günlük hayatta giyen yok tabi ki. Ama Edinburgh Kalesi ve Holyrood Sarayı girişindeki görevli askerler yerel kıyafetleri (kilt dahil) ile yer alıyorlar.

Yerel Halk-Güvenlik 

İskoçlar gerçekten çok sıcak kanlı ve yardımsever insanlar. 3 gün boyunca ne sorduysam hep gülen yüzlerle yanıt aldım. Bu konuda sadece 2 örnek vermek istiyorum.

İlk gittiğim zaman günlük kartı nerden alabilirim diye almak istediğimde durakta bekleyen 25-30 yaşların bir kadına sorduğumda otobüslerde para geçtiğini söyledi. Bende bunu bildiğimi ancak bozuk param olmadığı için para üstü vermek istemediğimi söyledim. Ardından kendisinde fazladan 1 tane olduğunu ve bunu alabileceğimi söyledi. Bende teşekkür ederek kabul edemeyeceğimi sadece satılan yeri tarif etmesini istedim. Tarif ettikten sonra tekrar tekrar sordu anlatabildim mi diye.

Diğer olayda Ulusal Müzeyi gezerken koyun Dolly nin sergilendiği yeri 60 lı yaşlarda bir adama sormuştum. Adamcağız önce tarif etmeye çalıştı, sonrasında biraz karışık beni takip et dedi ve dolly nin önüne kadar götürdü. O yaşta adamın o kadar yolu benimle yürümesi ve göstermek için çabasına çok şaşırmıştım.

Güvenlik konusunda kendimi hiçbir zaman tedirgin hissetmedim. Tabiki istisnalara olabilir son derece güvenli ve medeni bir şehir. Aynı zamanda bir üniversite şehri olduğu için çok sayıda yabancı öğrenci mevcut. Gençlerin yoğun olduğu yerlerde hemen her milletten insan görebilmeniz mümkün.

 

 

 

Özetleyecek olursak,

Edinburghta ne kadar kalmak gerekir? 2 gece 3 gün/3 gece 4 gün

 

Edinburgh’a ne zaman gidilir? Mayıs –Ekim ( Ağustos ayı en keyifli ama en pahalı zamanı[Simge])

 

Edinburgh’ a nasıl gidilir? THY’nin direk uçuşu mevcut. Kampanya dönemini yakalayabilirseniz gidiş-dönüş 200-230 euro bandında fiyatları.  Skyscanner üzerinden aktarmalı daha uygun fiyata bilet bulabilmek mümkün. (gidiş-dönüş 650 -800 TL civarı)

Adanın hemen her yerinden trenle ulaşılabilir. Londra – Edinburgh arası trenle 4 saat civarı sürüyor ve tek yön ücreti 50 pound civarından başlıyor. Londradan uçakla 1 saat sürmekte olup bazen uçak fiyatı tren fiyatından daha hesaplı olabiliyor. Kontrol etmekte fayda var.

Edinburgh’ ta görülecek yerler neresi? Tabi bu ilgiye, beğeniye ve beklentiye göre değişmekle beraber kabaca şu şekilde sıralayabiliriz.

 1. Edinburgh Kalesi (Edinburgh Castle)
 1. Kraliyet Yolu (Royal Mile)
 1. St.Giles Katderali /(St. Giles Cathedral)
 1. Arthur’s Seat ( Arthur Tepesi)
 1. Calton Hill (Calton Tepesi)
 1. National Museumof Scotland (Ulusal Müze)
 1. Naitonal Monument (Ulusal Anıt)
 1. Scott Monument (Scott Anıtı)
 1. Holyrood Palace – Hoolyrood Park ( Holyrood Sarayı ve Holyrood Parkı)
 1. Princess Street – Princess Street Gardens ( Princess Caddesi ve Princess Caddesi Parkı)
 1. Camera Obscura ( Görsel illüzyon müzesi)
 1. Scottish National Gallery (İskoç Ulusal Galesi)
 1. İskoçya Parlamentosu (Scottish Parliament Building)
 1. The Elephant House ( Harry Potter romanının yazıldığı kafe)
 1. Greyfriars Boby Heykeli ( Sahibinin ölümünden sonra 14 yıl mezarından ayrılmayan köpeğin heykeli)
 1. The Scotch Whiskey Experience ( Viski Müzesi)

Edinburgh’ta ne yenir? Fish and chips dışında bölgeye özgün bir yiyecek yok.  Ancak balık seviyorsanız özel sosuyla beraber memnun kalacağınızı düşünüyorum. Tabi ki karnınızı doyuracağınız birçok restaurant mevcut. Royal Mile üzerinde İtalyan, Ortadoğu ve Hint yemekleri yapan birçok farklı mekan mevcut.

Einburgh’ta nerede kalınır? Ben arkadaşımın evinde kaldığım için şahsen tecrübe ettiğim bir otel olmadı. Ancak lokasyon olarak Royal Mile, Princess Street, North Bridge, South Bridge, Quenn Street bölgelerine yakın bir yerde konaklarsanız ulaşıma hemen hiç para vermeden birçok yeri görebilirsiniz.

Edinburgh’ta ulaşım nasıl? Havaalanı şehir merkezi arası Airlink 100 hattıyla ulaşmak mümkün. Yaklaşık 30 dk sürüyor. Şehir içinde metro yok, tramvay ve otobüs var. Otübüslerde para geçiyor ve kişi başı ücret 2,60 pound. Ama para üstü vermiyorlar[Simge] Günlük sınırsız kart alırsanız 7 pound.

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s