ŞERBETÇİ KONAĞI’NDA KALMADAN, FİLİZ TEYZE’DE KAHVALTI YAPMADAN GİTMEYİZ! #SAFRANBOLU

Safranbolu, Karabük iline bağlı olan turistik bir ilçe. Klasik Osmanlı kent mimarisini yansıtan evleri ile ünlü olan bu sevimli ilçe 17 Aralık 1994 tarihinden beri Türkiye’de Dünya Miras Listesi’nde yer alan 9 kültürel varlıktan biri.

Hal böyle iken bu sevimli yerde gezmek paha biçilemez bir zevk haline dönüşüyor. Sokakları, evleri, gecesi, gündüzü, seyir terası, Tokatlı kanyonu, safranlı lokumu, konakları hepsi birbirinden güzel…

Gidin gezin ama mutlaka Şerbetçi Konağı’nda konaklayın!

Şerbetçi Konağı 180 yıllık bir konak. Sahibi Metin. Kendi konağıın gibi  rahat etmen için elinden geleni yapar. Ona da babasının dedesinden kalmış. Dede şerbetçi olduğu için adının buradan alıyor. Odaların her birine farklı bir konsept yaratılmış.

Konakların önünde araç park problemlerinin  çok fazla yaşandığı Safranbolu’da park sıkıntısı çekmeyeceğiniz bir konak Şerbetçi Konağı. Konağın önü epeyi geniş. Ayrıca merkeze yürüme mesafesinde. Hem merkezde olmak ve park sıkıntısı çekmeden Safranbolu’yu doyasıya gezmek için Şerbetçi Konağı doğru adres.

Gün boyu gezdik ve konağımızda misler gibi konakladıktan sonra sabah uyanır uyanmaz soluğu Filiz Teyzenin yanında aldık. Filiz Teyze Yörük Köyü’nde.

TARİHTEN KALAN BİR SAYFAYMIŞCASINA MERHABA DİYEN BİR KÖY YÖRÜK KÖYÜ

Yörük Köyü, 1997 yılında Kültür Bakanlığı tarafından  bir Türkmen köyü olması nedeniyle tamamının kentsel sit alanı içerisine alınarak korunması kararlaştırılmış.  93 adet yapı, korunması gerekli kültür varlığı olarak tescillenmiş. Safranbolu’da görülen çok boyutlu kent yaşam ögelerinin uyumu Yörük köyünde yoktur. Yörük’ün evlerinde kırsal bir yaşam hakimdir. Yörük tam anlamıyla Osmanlı dönemi klasik üslubun ev mimarisindeki en güzel örnekleri ile dolu bir geleneksel “konut müzesi”dir.

Evlerinin yanı sıra insanları da bir hayli sıcak kanlı insanlar. Kendi köyünüze gidip akraba ziyareti yapıyormuş hissine kapıldığınız bu köyde hiç yabancılık çekmeyeceksiniz.

Gelelim Filiz Teyze’ye.

Filiz Teyze, Safranbolu ve Yörük evlerini kendine has şivesiyle anlatan, kendi kaldığı konağında sizlere muhteşem kahvaltılar sunan yöresel sempatik bir teyzemiz.

İYİ GÜN GÖRESİ YAVRUM.

Gürkan ile mazileri derin. Çok eskiden beri birbirlerini tanıyorlar. Kahvaltının sonlarına yaklaşmışken,

– Gel kızım sana konağı gezdireyim. dedi. deyiş o deyiş…

Bir taraftan muhteşem konağını geziyoruz bir taraftan da Gürkan’ı çekiştiriyoruz.

-Sonunda evlenmiş bu deli çocuk. Sen onun hakkından gelirsin. İyi gün göresi yavrularım.

Evlendiğimize pek bir mutlu oldu. Daha doğrusu Gürkan’ın evlendiğine. Burada benim pek bir rolüm yok. Evlenmiş ya önemli olan o 🙂

Neyse Filiz Teyze’ye gitmek çok kolay. Safranbolu’ye 11 km uzaklığında Yörük Köyü’nün Kasım Sipahioğlu Konağı’nda!

Hem kahvaltısını yapıp hem de Safranbolu Yörük tarihini Filiz Teyze’den dinlemelisin…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s